Πέμπτη, 11 Μαΐου 2017

ELEPHANTASTICO 4O ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΜΑΪΟΣ,17

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Το 4ο Ευρωπαϊκό Παιδικό Φεστιβάλ θα πλαισιωθεί από προγράμματα εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα, όπως μουσικό-θεατρικά παραμύθια, κινηματογραφικές και θεατρικές παραστάσεις, ξεναγήσεις σε ιστορικά μνημεία της πόλης, συναυλίες, διαδραστικά εργαστήρια και ποικίλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.
Στην υλοποίησή του συμβάλλουν οι βιβλιοθήκες και τα μουσικά σχήματα του Δήμου, τα Μουσεία της πόλης, το Γενικό Προξενείο της Τσέχικης Δημοκρατίας στη Θεσσαλονίκη, ενώ συνεργάζονται το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, ο Οργανισμός Λιμένος Θεσσαλονίκης, η ΔΕΘ – HELEXPO, το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, το Μουσείο Φωτογραφίας, το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, το Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ, το Μουσείο Κινηματογράφου, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου, η ΧΑΝΘ, το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «Noesis», το Διαπολιτισμικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και ο παιδικός σταθμός «Σβούρα».
«Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των φετινών εκδηλώσεων αποτελεί η συμμετοχή των παιδιών προσφύγων που διαμένουν στη Θεσσαλονίκη, με στόχο την ψυχαγωγία τους, τη δημιουργική συνύπαρξη και κοινωνική ενσωμάτωσή τους με τα παιδιά της πόλης» αναφέρει στην εισήγησή της η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τεχνών, Έλλη Χρυσίδου.
Στη διάρκεια των προγραμματισμένων δράσεων η διοργάνωση θα επιχειρήσει να προσεγγίσει τα παιδιά, ως μελλοντικούς πολίτες, με παράλληλο στόχο να λειτουργήσει ως καταλύτης για τη γνωριμία και την περαιτέρω ανάπτυξη των πολιτισμικών ανταλλαγών και συνεργασιών ανάμεσα σε πολίτες και καλλιτέχνες διαφορετικών χωρών.
Η συμμετοχή στο σύνολο των εκδηλώσεων θα είναι ελεύθερη.

Δείτε το διαφημιστικό spot εδώ (made by TV100):

Δείτε το έντυπο πρόγραμμα εδώ:
Powered by
Publish for Free
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΜΑΪΟΥ 2017
ΩΡΕΣΕΚΔΗΛΩΣΗΗΛΙΚΙΕΣ
10.00-12.00Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»

Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Για σχολεία, τηλ. 2313 318232
7-12
12.00-14.00Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Για σχολεία, τηλ. 2313 318232
7-12




17.00-19.00  Artnoise
Βεροίας 6, Aνω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
17.30-20.00Βόλτα στις Galleries της πόλης
«Βόλτα µε το Elephantástico»Artnoise
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
18.00 -19.30





18:00-19:00
ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Γρ. Λαμπράκη – Κλεάνθους 57
Δράση του Παιδικού Μουσείου
«Από τους κορμούς …στους τροχούς*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2310 913047 (ώρες 09:00-13:00)ΔΕΘ

Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Αφήγηση παραµυθιού
«Δεν είµαι από µακριά.
Από µέσα σου έρχοµαι»
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Περιφερειακή Βιβλιοθήκη Χαριλάου & Οµάδα θεάτρου Subrosa.
5-10





4-8
18.30-20.00Κέντρο μουσικής Δ.Θ.
Ν.Κουντουριώτου 17
Οµιλία της ψυχολόγου Δανάης Κίρλα
«Παρέα µε τον θυµό: Πώς τον δαµάζουµε αγαπώντας τον! Διαχείριση θυµού για ενήλικες και παιδιά»
Γονείς
18.30-21.00Πεζόδρομος Αγ. Σοφίας
Επιδαπέδιο παιχνίδι διάρκειας 15 λεπτών
«Σώσε τη Θεσσαλονίκη»ADDART
4-18
19.00-20.00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Παραστατική αφήγηση
«Ο γελωτοποιός και οι νάνοι»Αφηγ.: Νανά Τσοσκούνογλου-Μισοπολινού
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Παιδική Βιβλιοθήκη Άνω Πόλης
4-8
19.00-21.00Artnoise Βεροίας 6, Aνω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
20.30- 21.30ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ
Έµπροσθεν παραλιακού µετώπου
Από την ομάδα ALLGOR της Τσεχίας
Παράσταση Μεσαιωνικής Ξιφοµαχίας
4-99
ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΜΑΪΟΥ 2017
ΩΡΕΣΕΚΔΗΛΩΣΗΗΛΙΚΙΕΣ
10.00-11.30Σχολή κοσμήματος Mokume
Βαλαωρίτου 18
Εργαστήριο κατασκευής κοσµήµατος
Τα παιδιά δηµιουργούν το δικό τους κόσµηµαΜυρσίνη Μπεζουριάνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-8
10.30-12.30ΧΑΝΘ
Εργαστήριο πηλογλυπτικής
«Ανακαλύπτοντας τον µινωικό πολιτισµό»Τατιάνα Τριγώνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-10
10:30-12:30Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-12
10.30-11.30Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Γιατί και πώς δεν έγιναν τα πράγµατα αλλιώς;»Αφήγηση: Ροδάνθη Δηµητρέση
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-12
& γονείς
11.00-12.00Κέντρο Μουσικής Δ.Θ.
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
11:00-12:00ΔΕΘ,
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Δένοντας το δικό µας βιβλίο
«Κόκκινη κλωστή ραµµένη σε βιβλίο τυλιγµένη»Εισηγητές: Μαργαρίτα Βανού, Δαµιανός Σεραφειµίδης
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Παιδική Βιβλιοθήκη Άνω Πόλης
10-12
11:00–13:00Artnoise
Βεροίας 6, Ανω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
11:00-13:00Ν. Παραλία – Κήπος των Εποχών (Γυάλινο περίπτερο)
Εργαστήριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας
«Εκτοξεύσεις vs Βαρύτητας»ΝΟΗΣΙΣ
5-7
11.00-13.30Πλατεία Ναυαρίνου
Επιδαπέδιο παιχνίδι διάρκειας 15 λεπτών
«Σώσε τη Θεσσαλονίκη»ADDART
5-18
11:45–13:15Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Εργαστήριο «Ακούγοντας και πλάθοντας ιστορίες»Εισήγηση-Εµψύχωση: Ροδάνθη Δηµητρέση, Jean Porcherot
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-12
& γονείς
11.45-13.15Σχολή κοσμήματος Mokume
Βαλαωρίτου 18
Εργαστήριο κατασκευής κοσµήµατος
Τα παιδιά δηµιουργούν το δικό τους κόσµηµαΜυρσίνη Μπεζουριάνη
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
9-12
12.00Casa Bianca
Εκπαιδευτικό Πρόγραµµα Μανώλης Χάρος
Μανώλης Χάρος «Ιστορίες από χαρτόνι. Αισώπειοι Μύθοι»Ξενάγηση: Δόµνα Γούναρη, Γιάννης Μπόλης*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
5-8
12:00-13:00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Ζωγραφίζουµε µε πουά
«Οι τελίτσες γίνονται µια παρέα»Νατάσσα Κότσαλα
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
6-8
12.00-14.00Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-12
12.00-14.30Βόλτα στις Galleries της πόλης
«Βόλτα µε το Elephantástico»
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
12.10-13.10Κέντρο Μουσικής Δ.Θ.
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
13.00-14.00Πεζόδρομος Αγ. Σοφίας
«Puppets on the street»Κουκλοθεατρική παράσταση από το Τµήµα Θεάτρου του Α.Π.Θ.
5-10
13:00-14:00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Μουσικοκινητικό παιχνίδι
«Χορεύουµε και τραγουδάµε»Σωτήρης Μαµόγλου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
5-7
13.00-15.00Artnoise
Βεροίας 6, Ανω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
13.20-14.20ΚΕΝΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Δ.Θ.
Κουντουριώτου 17
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
13:30 -14:30Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Δυο κουκιά κι ένα ρεβύθι… αρχινά το παραµύθι»Αφήγηση: Κατερίνα Κλεάρχου
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
4-8
& γονείς
16:45–17:45Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Προφυλάξου από τους λύκους…»
«
Prends garde aux loups…»
Αφηγητής: Jean Porcherot
Συναφήγηση-Μετάφραση: Ροδάνθη Δηµητρέση
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
8-108
17:00-17:30ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Κουκλοθεατρική παράσταση
«Οι κούκλες λένε παραµύθια»Μ. Καραπάτσιου, Π. Αποστολίδου, Α. Συριώδη, Ε. Αµανατίδου
και Ο. Γιαννακοπούλου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
4-9
17:00-19:00Ν. Παραλία – Κήπος των Εποχών (Γυάλινο περίπτερο)
Εργαστήριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας
«Εκτοξεύσεις vs Βαρύτητας»ΝΟΗΣΙΣ
5-7
17:30-19:00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Εκπαιδευτικό πρόγραµµα βιωµατικού χαρακτήρα
«Η µυρµηγκοφωλιά»Παναγιώτης Παπαδόπουλος
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
10-12
18:00–19:00Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Πατέρας»Αφήγηση: Στέλιος Πελασγός
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-106
19:00-20:00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Παραστατική αφήγηση λαϊκών παραµυθιών πάνω σε µουσική σύνθεση
«Το κουδουνάκι» & «Η αστράµαξα»Αφήγηση: Μαρία Φλώρου
Σύνθεση: Λευτέρης Πασσιάς
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
5-7
19:30-21.00Ν. Παραλία – κήπος των εποχών (Αμφιθέατρο)
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για παιδιά και γονείςΛευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-11
20.30-21.30ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ
Έµπροσθεν παραλιακού µετώπου
Από την ομάδα ALLGOR της Τσεχίας
Παράσταση Μεσαιωνικής Ξιφοµαχίας
4-99
ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΪΟΥ 2017
ΩΡΕΣΕΚΔΗΛΩΣΗΗΛΙΚΙΕΣ
10.30-11.00Δημοτικό Θέατρο Α­­­­νετον
Παρασκευοπούλου 42
Λαϊκό παραµύθι στα ρώσικα
«Το σπιτάκι των φίλων»από το θέατρο-Studio Ματριόσκα
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
3-8
10.30-11.30ΧΑΝΘ
Αίθ. 5, Παιδικός σταθµός. Είσοδος επί της Ν. Γερµανού 1, έναντι Θεάτρου Κήπου.
Βρεφική yogaΙωάννα Παυλίδου
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
2-10 μηνών
10.30-12.00ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Plateaux 4 αφηγήσεων +1
«Γεύσεις και οσµές µέσα απ΄ τα παραµύθια»Αφήγηση: Μαρία Γκόγκα
Μουσική, βιολί: Γιάννης Ποιµενίδης
«Τρία παραµύθια για το ψωµί»Αφήγηση: Στέλλα Τσατσαρώνη
«Τα παραµύθια του κόσµου»Πολυγλωσσική αφήγηση
Αφήγηση: Φυσικοί αφηγητές από την Αλβανία, Τουρκία, Πολωνία, Μπουρκίνα Φάσο
Συναφήγηση-Μετάφραση: Ροδάνθη Δηµητρέση
«Η µοίρα, η λύρα και το καλό συναπάντηµα»Αφήγηση: Χρυσάνθη Βουδούρη, Ναντίνα Κυριαζή
Μικροί παραµυθάδες στο plateauΑφήγηση: Μικροί παραµυθάδες 4-14 ετών*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
4-14
11.00-12.00Α΄ Προβλήτα, ΟΛΘ
Η Φιλαρµονική Ορχήστρα του Δήµου Θεσσαλονίκης και το 6ο Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπ. Θεσσαλονίκης Ελ.-Κορδελιού καλούν όλα τα παιδιά να παίξουν μαζί τουςΔιεύθυνση Ορχήστρας: Κλεάνθης Ζαρίµπας
Εκπαιδευτικός-µουσικός: Ηλέκτρα Καρακατσάνη
0-99
11.00-12.30ΧΑΝΘ
Workshop ροµποτικής από την eduACT
Ν. κτίριο ΧΑΝΘ – eduact Hub*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-9
11.00-13.00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Οριγκάµι
«Πυραµίδες και άλλα περίεργα µαθηµατικά πλάσµατα»Κωνσταντία Πολύζου­
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
10-12
12.00–13.30ΟΛΥΜΠΙΟΝ
Προβολή ταινίας
«Σον το πρόβατο»Με τη στήριξη του Φεστιβάλ Κινηµατογράφου Θεσσαλονίκης
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο .
5-99
12.15-13.30ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Αφιέρωµα στο παραµύθι – εργαστήριο Action Art
Εργαστήριο «Κι αν σου µιλώ µε παραµύθια…»Εισήγηση-εµψύχωση: Κατερίνα Κλεάρχου
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
8-12
& γονείς
12.30-13.30ΧΑΝΘ
Κεντρικό κτίριο, αίθ. 3, 1ος όροφος
Παιδική yoga(για παιδιά και γονείς)
Ιωάννα Παυλίδου
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
5-12
13.00-14.00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Επιτραπέζιο παιχνίδι µε την ελληνική µυθολογία
«Στα µονοπάτια των θεών και των ηρώων της µυθολογίας µας»Χάιδω Σεραφειµίδου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
9-12
13.00-14.30ΧΑΝΘ
Workshop ροµποτικής από την eduACTΑντωνία Ψαλλίδα
Ν. κτίριο ΧΑΝΘ – eduact Hub
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
9-13
13.30- 14.45Δημοτικό Θέατρο Άνετον
Παρασκευοπούλου 42
Θεατρική παράσταση στα ρώσικα
«Το παραµύθι του χαµένου χρόνου» του Ε. Σβαρτςαπό το θέατρο-Studio Ματριόσκα
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
10-16
13.45-14.45ΚΕΝΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Δ.Θ.
Κουντουριώτου 17
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Αφήγηση, τραγούδι, µουσική
«Το µυστικό, το όνειρο και της ευχής τ΄αστέρι»Αφήγηση: Ροδάνθη Δηµητρέση
Μουσική, πιάνο: Θανάσης Μπιλιλής
Ερµηνεία, αυτοσχεδιασµοί: Γιούλα Μιχαήλ
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-99
17.00-18.00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Ζωγραφίζουµε µε πουά
«Οι τελίτσες γίνονται µια παρέα»Νατάσσα Κότσαλα
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.
6-8
18.00-19.00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Μια δράση µε κάρτες µνήµης
«Book memories»Παιδική Βιβλιοθήκη Ορέστου & καλλιτεχνική παιδαγωγική οµάδα«Σχεδία στην πόλη».
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.
9-12
18.00-20.00Πλατεία Ναυαρίνου
«ΛΟΥΝΑ-ΠΑΡΚ»Σβούρα
4-99
18.30-19.30Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
«Φτιάξε το δικό σου hip hop beat»Filter Effect
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
11 -14
19.00-21.00ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Επιδαπέδιο παιχνίδι για το βιβλίο
«Ντετέκτιβ βιβλιοθήκης»
Παιδική Βιβλιοθήκη Ορέστου & καλλιτεχνική παιδαγωγική οµάδα
«Σχεδία στην πόλη».Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.
9-12
19.30-20.30Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
«Μάθε & χόρεψε hip hop»Pro Dancers Studio
*Με προεγγραφήΗλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-14
20.00-21.30Ε.Μ.Σ. – Κ.Θ.Β.Ε. – Κεντρική Σκηνή
Συναυλία «Πήτερ Παν»Στο πιάνο ο συνθέτης του έργου, Γιώργος Καζαντζής
Αφήγηση: Γιάννης Καλατζόπουλος
Παίζουν οι μουσικοί: Λευτέρης Αδαμόπουλος. Γιώργος Γαρυφαλλάς. Δημήτρης Γουμπερίτσης, Εύη Καζαντζή, Θάνος Καζαντζής, Σάκης Λάιος, Κώστας Ματσίγκος, Θανάσης Σουργκούνης
Χορωδία «Τα χαμένα παιδιά»
Τραγουδούν αλφαβητικά: Γιώργος Ανδρέου, Μελίνα Κανά, Ναντίνα Κυριαζή, Ευτυχία Μητρίτσα, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Απόστολος Ρίζος, Ελένη Τσαλιγοπούλου*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
5-99
20.30-21.30Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
Συναυλία «Mpelafon ft dj Cron»
Δημοσίευση σχολίου